Únor 2012

Dukátové buchtičky s vanilkovým krémem

28. února 2012 v 12:08 | jana |  Historické recepty
Kdo by neměl rád dukátové buchtičky, čím více krému, tím lépe. Zkoušela jsem různé recepty, ale tento jednoznačně vede.

Začnu předmluvou autorky uvedené kuchařky:

Své dceři Jiřičce.


Drahé dítě,

vytrpěla jsem mnoho - že jsem nebyla pro život vychována. Netušila ubohá má matička, jak přenešťastný stihne mne osud. Chci Ti po sobě zanechati památku - ty své tak těžce nabyté zkušenosti - památky zápasu existenčního.

V přepych dovedeš se vždy vypraviti, ale jíti životem plným stálého přemítání, počítajíc s každým haléřem - v takové poměry se těžko vpravujeme, nemáme-li žádné opory. Kolik jest hospodyň, stydících se přiznati, že nevědí, jak do té domácnosti vniknouti. Musíme chceme-li dobře hospodařiti, mnoho přemýšleti a šetřiti.

Jen to si přeji, dítě mé, abys našla v práci zálibu. Ta ochrání Tě od nudy a dá zapomenouti mnohých bolestných chvil. Celý život náš je školou, kam stále chodíme se učiti - a nikdy nesmíš říci, že jsi dosti učená, že rady nepotřebuješ.

Dodatek k rozmnoženému vydání.
Když jsem předala tuto knihu před lety nakladateli do tisku, měla jsem dcerušku Jiřičku, kvetoucí absolventku třetího lycea, která svým duševním nadáním, svou inteligencí slibovala tak mnoho. Za tři dny to ubohé dítě podlehlo strašné zákeřné nemoci - záškrtu. Týž den byl mi dodán první výtisk Úsporné kuchačky. Byl jí dán do hrobu a za první honorář byl vypraven pohřeb. Jaká strašná ironie osudu.

Jak jste určitě poznali jedná se o Anuši Kejřovou. Aniž bych tušila, maminka tuto Zlatou úspornou kuchařku vlastnila, protože neměla začátek ani konec a papír byl již drobivý, hodně receptů jsem uveřejnila na webu Labuznik. com. Záhada vyřešena. Druhou Kuchařku jsem dostala dárkem, zřejmě se jedná o pozdější vydání- je v lepším stavu a papír není tak poničený - dávám k nahlédnutí.


Salát z mé kuchyně

25. února 2012 v 15:02 | jANA |  Studená kuchyně
Dnes jsem si vybrala zeleninu a kuřecí maso za účelem vytvoření nějaké dobrůtky. Ale jak to bývá ... skončilo to úplně jinak.
Kdysi jsem si oblíbila salát z již neexistujícího webu Expres kuchařky. Recept jsem oprášila a vytvořila vlastní verzi.

Snad bude chutnat i vám ...


Sulc - recept od mého tatínka

20. února 2012 v 11:41 | jANA |  Zabijačkové pochoutky
Zalistovala jsem si ve starých receptech a našla útržek papíru vlastnoručně psaný mým tatínkem - je to sulc jak dělával jen on.
Za ta léta jsem ho vyrobila, že se to spočítat nedá. Možná bude chutnat i Vám.


Osecká pouť - 2011

8. února 2012 v 12:45 | jana a jarda |  Výlety
Na Oseckou pouť nás pozvala moje spolužačka Marta, čímž jí touto cestou ještě jednou děkuji. Tento kout od - Teplic k pohraničí mám neprobádaný a zřejmě bych se do těchto končin nikdy nezabloudila. Pojďme se na pouť podívat našima očima.

Další Osecká pouť se koná ve dnech 18. a 19. srpna 2012.